Pastaruosius šešerius metus stebimas nacionalinis finansų technologijų sektoriaus proveržis skatina siekti Lietuvos kaip Europos aukštos pridėtinės vertės „Fintech“ centro pripažinimo. Ypač svarbu pakankamas aukštos kvalifikacijos darbuotojų paruošimas, tad, siekiant užtikrinti stabilų ir tvarų sektoriaus augimą, stiprinamas verslų bendradarbiavimas su aukštojo mokslo įstaigomis. Siekiant valdyti galimas „Fintech“ rizikas (pinigų plovimo, teroristų finansavimo, kibernetinio sukčiavimo ir kt.) skirtina kuo daugiau dėmesio personalo mokymams, konsultacijoms, didinant reguliavimo reikalavimų aiškumą ir įmonių informuotumą. Vilniaus universiteto Kauno fakulteto (VU KnF) magistrantūros studijų programa „Finansų technologijos“ išleido jau 6-ąją specialistų laidą, šiemet už geriausią baigiamąjį darbą įteikta ir piniginė premija.
Iškilmingoje VU KnF diplomų teikimo ceremonijoje „Bankeros“ atstovas dr. Darius Kulikauskas įteikė vardinę 2000 Eur UAB „Bankera“ stipendiją magistrantūros studijų programos „Finansų technologijos“ absolventei Rugilei Pranskūnaitei už geriausią šios srities baigiamąjį darbą „Sukčiavimo atvejų nustatymo automatizavimas finansinių paslaugų įmonėse“ (darbo vadovas doc. dr. Paulius Astromskis).
„Studijuojant pavyko suderinti studijas ir profesinę veiklą. Džiaugiuosi pasirinkusi darbą „Fintech“ srityje, kuri sužavėjo įdomia darbo specifika ir palankiu darbo grafiku. Maloni aplinka, geros darbo sąlygos lėmė, kad ši vieta tapo ilgalaike, – pasakoja magistrė. – Dirbu pinigų plovimo prevencijos specialiste, tad remdamasi moksliniais metodais siekiau atrasti efektyvių būdų kovoti su šia ypač opia problema. Mano pasiūlytas modelis geba nustatyti sukčiavimo atvejus pagal viešai prieinamus duomenis. Būtų įdomu pritaikyti modelį ir didesniam kiekiui finansinių įstaigų, remiantis ne vien viešais duomenimis.“
Vilniaus universiteto Kauno fakultetas dar 2018 m. pradėjo „Finansų technologijų“ magistrantūros studijų programą, kurioje sėkmingai integruojami blokų grandinių, išmaniųjų kontraktų, kriptografinių valiutų, didelio našumo kompiuterijos, daiktų interneto sprendimų, investicijų valdymo, didelių duomenų apdorojimo technologijų, šiuolaikinės bankininkystės technologijų dalykai. Tai pirmoji Lietuvoje informatikos mokslų srities studijų programa sukurta remiantis pirmaujančių pasaulio universitetų gerąja praktika. Atliepiant nacionaliniu lygmeniu vykdomą šio sektoriaus vystymą jau išleisti jau 85 absolventai. Baigęs studijas, ne vienas šios programos absolventas sukūrė savo Fintech produkto startuolį ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje.
Fintech sektoriaus įmonei jau 6 metus vadovaujantis Dr. Darius Kulikauskas Vilniaus universitete baigė bakalauro, magistro ir doktorantūros studijas. Jis mano, kad ryšys su alma matter vertingas ir motyvuoja bendradarbiauti. Jis įsitikinęs, kad ugdant talentus svarbus vaidmuo tenka ir „Fintech“ sektoriaus profesionalams: „Studijų programos suteikia teorinį pagrindą, tačiau finansinių technologijų įmonės gali efektyviai dalytis praktine patirtimi ir gabiems jaunuoliams pasiūlyti darbo vietas jau veikiančiose įmonėse.“
D. Kulikausko teigimu, sėkmė priklausys nuo valios rasti trumpalaikius ir ilgalaikius sprendimus. Šią atsakomybę dalijasi visi suinteresuoti išpildyti Lietuvos kaip „Fintech“ centro viziją. Tik rezultatyvus privataus sektoriaus, reguliuojančių institucijų bei švietimo įstaigų bendradarbiavimas gali duoti gerą pradžią ieškant sprendimų, kurie atneš naudos visai valstybei ir jos žmonėms.
Vardinę stipendiją UAB „Bankera“ įsteigė 2019 m., prisidėdama prie savalaikės VU KnF iniciatyvos steigti „Finansų technologijų“ magistrantūros studijų programą.