- Pradžia:
2025-04-16 13:00
- Pabaiga:
2025-04-16 14:30
Vilniaus universiteto Kauno fakulteto Socialinių mokslų ir taikomosios informatikos institutas tęsia prof. Vlado K. Gronsko seminarus, skirtus darnaus valstybės vystymosi mišrios ekonomikos sąlygomis analizei.
Keturiasdešimt aštuntasis seminaras įvyks 2025 m. balandžio 16 d. 13:00 val. III auditorijoje. Jo tema: „Modernybė, modernizacija ir modernėjimas šiuolaikiniuose lietuvių kalbos tyrimuose“.
Seminaro metu pranešimą pristatys profesorė Danguolė Mikulėnienė, lituanistė mokslininkė, šiuo metu dirbanti Lietuvių kalbos instituto Geolingvistikos centro vadove.
Prof. D. Mikulėnienė 1975 m. baigė Vilniaus universitetą. Daktarė (1987 m.), docentė (1990 m.), 2007 m. atliko habilitacijos procedūrą Vytauto Didžiojo universitete.
Prof. D. Mikulėnienė nuo 1990 m. dirba Lietuvių kalbos institute: 1990–2007 m. – vyresniąja mokslo darbuotoja, nuo 2007 m. iki šiol – vyriausiąja mokslo darbuotoja. 2002–2015 m. buvo Kalbos istorijos ir dialektologijos skyriaus vadovė, nuo 2015 m. iki šiol – Geolingvistikos centro vadovė.
Prof. D. Mikulėnienės mokslinių tyrinėjimų sritys: geolingvistika, baltų kalbų dialektologija, sinchroninė ir diachroninė akcentologija, morfonologija, lietuvių kalbos istorija, lietuvių kalbotyros istorija.
Pagrindinė seminaro tema – lietuvių kalbos kaita ir likimas šiuolaikiniame globalėjančiame pasaulyje. Pasirinkta keliapakopė seminaro struktūra. Tai:
a) modernybės dėmuo, apimantis kalbos variantiškumo studijų naujoves Lietuvoje;
b) modernizacijos dėmuo, skirtas tradiciniams ir naujiems metodams;
c) modernėjimo dėmuo, nusakantis visuomenės ir kalbos santykių pokyčius.
Profesorė šiuolaikiniuose kalbininkų, kaip šiuolaikinės visuomenės atstovų, darbuose pasigenda mūsų nacionalinių kalbų (ir tarmių) ateities strategijos, kuri būtų nukreipta į tų kalbų ir dialektų išsaugojimą. Europoje turi įsivyrauti ekologiškas požiūris ne tik į gamtą, bet ir į kalbą. Taigi seminare bus kalbama apie Europai iškylančius naujus uždavinius, o tarp jų – ir poreikis išlaikyti savo kalbinę (taigi ir tarminę) įvairovę. To negalime padaryti, jei laikysimės įsikibę tik į savo praeitį. Todėl ir dialektologija, kaip mokslas, turi plėsti savąsias istoriškai ir tradiciškai jai užbrėžtas ribas.
Organizatorių vardu prof. habil. dr. Remigijus Čiegis