Apie programą
Studijų sritis: humanitariniai mokslai.
Studijų kryptis: filologija pagal kalbą (lietuvių filologija)
Suteikiamas kvalifikacinis laipsnis: humanitarinių mokslų bakalauras
Studijų trukmė: 4 m. (240 kreditų)
Metinė studijų kaina (2025): 4 108 Eur
Programos tikslas
Tarpdalykinė studijų programa apima lietuvių kalbos, kalbotyros, literatūros, medijų, reklamos, leidybos ir kultūros, IT ir DI įrankių taikymo studijas. Rengiami specialistai puikiai išmano lietuvių kalbos sistemą ir vartosenos ypatumus, geba analizuoti, redaguoti bei rengti kūrybinius, kritinius, komercinius ir reklaminius tekstus. Turintys polinkį mokslinei veiklai studentai dalyvauja moksliniuose projektuose, tyrimuose, konferencijose ir tęsia akademinį kelią magistrantūroje. Įsisavinę reklamos semiotikos ir propagandos principus, absolventai kuria įtaigias reklamines vizualizacijas, apimančias garso, vaizdo ir teksto elementus, planuoja reklamos ir komunikacijos kampanijas, kuria jų turinį, turi žinių, kaip organizuoti reklamos verslą.
Studijų programą kuruoja Kalbų, literatūros ir vertimo studijų institutas. Norintiems pasikonsultuoti:
Jolita Malinauskienė
Studijuojami dalykai
„Lietuvių filologijos ir reklamos“ programos studentai gali studijuoti ir atlikti praktiką užsienyje: Didžiojoje Britanijoje, Ispanijoje, Danijoje, Italijoje, Kipre, Lenkijoje, Estijoje ir kitose šalyse.
|
Karjera
Studijų programos absolventai gali dirbti:
• kūrybinės komunikacijos specialistais, tekstų rašytojais, projektų vadovais, komercinės, socialinės ir politinės reklamos kūrėjais reklamos, viešųjų ryšių agentūrose (PR Service, UAB „Baltic RED“, MB „Ryški reklama“, agentūra „What about“, UAB „Verslo įvaizdžio studija“, UAB „Media bitės“, UAB „Strateginiai partneriai“, 15min, delfi.lt);
• žurnalistais, redaktoriais žiniasklaidoje, televizijoje ir radijuje;
• viešųjų ryšių atstovais, projektų vadovais, valstybės tarnautojais kultūros, švietimo, mokslo, valstybės ir savivaldybių įstaigose (Maironio lietuvių literatūros muziejus, „Pegaso“ knygynas; universitetai, kolegijos, Lietuvių kalbos institutas, kt.);
• projektų vadovais, redaktoriais, stilistais, vertėjais leidyklose, redakcijose, spaustuvėse (leidykla „Alma Littera“, AB „Terra Publica“, UAB „Jotema“, UAB leidykla „Jūsų Flintas“, UAB „Vitae Litera“, UAB spaustuvė „Morkūnas ir Ko“);
• laisvai samdomais, savarankiškai dirbančiais tekstų kūrėjais, knygų autoriais, vertėjais, redaktoriais, publicistais;
• gali tęsti akademinį kelią magistrantūroje.
Programos absolventai gali tęsti studijas filologijos (kalbotyros, literatūrologijos), socialinių mokslų (vadybos) magistrantūrose.
Baigę šią studijų programą gebėsite:
- kūrybiškai analizuoti bei vertinti lietuvių kalbos, literatūros ir kultūros reiškinius plačiame pasaulinės kultūros kontekste,
- rašyti, redaguoti, reklamuoti įvairaus žanro bei pobūdžio tekstus,
- kurti rašytinį ir vizualųjį reklamos tekstą,
- taikyti įvairias kalbos, literatūros, reklamos tyrimų metodikas.
Išmanysite:
- lietuvių kalbos sistemą,
- lietuvių literatūros raidą,
- filologinių tyrimų metodikas,
- reklamos paskirtį, poveikį, rūšis bei žanrus,
- verbalinės reklamos kūrimo strategijas,
- viešųjų kalbų, derybų kalbų ir viešųjų ryšių organizavimo principus.
Mokėsite:
- atsakingai ir savarankiškai organizuoti savo darbą,
- veiksmingai dirbti komandoje,
- sklandžiai, aiškiai reikšti savo mintis, kritiškai ir konstruktyviai mąstyti,
- generuoti kūrybines idėjas,
- naudotis įvairiomis informacinėmis technologijomis ir dirbtinio intelekto įrankiais.
Priėmimo reikalavimai
Konkursinio balo sandara išsilavinimą įgijusiems 2024 m.
|
Dalykas |
Forma |
Koeficientas |
1 |
Lietuvių kalba ir literatūra |
Brandos egzamino įvertinimas |
0,4 |
2 |
Istorija arba geografija, arba matematika, arba informacinės technologijos, arba užsienio kalba( jei kalba nesikartoja su trečiojo ar ketvirtojo dalyko kalba) |
Brandos egzamino įvertinimas arba pažymys |
0,2 |
3 |
Bet kuris dalykas, nesutampantis su kitais dalykais |
Brandos egzamino įvertinimas arba metinis pažymys |
0,2 |
4 |
Užsienio kalba |
Brandos egzamino įvertinimas arba metinis pažymys |
0,2 |
Vidurinį išsilavinimą įgijusiems 2024 m. Lietuvoje ir stojantiesiems į valstybės finansuojamas, valstybės nefinansuojamas su studijų stipendija bei valstybės nefinansuojamas vietas reikia atitikti šiuos reikalavimus:
1. Išlaikyti ne mažiau kaip tris valstybinius brandos egzaminus:
- Lietuvių kalbos ir literatūros;
- Matematikos;
- Stojančiojo laisvai pasirinktą valstybinį brandos egzaminą
2. Šių trijų valstybinius brandos egzaminų (VBE) įvertinimų aritmetinis vidurkis turi prilygti brandos egzaminų programose nustatytam pagrindiniam mokymosi pasiekimų lygiui (t. y. turi siekti bent 36 balus).
3. Stojančiųjų į valstybės finansuojamas, valstybės nefinansuojamas su studijų stipendija bei valstybės nefinansuojamas vietas konkursinis balas turi būti ne mažesnis 5. Minimalus konkursinis balas taikomas visiems stojantiesiems, įskaitant ir tuos, kurių vidurinį išsilavinimą liudijančiame dokumente įrašyta „Brandos egzaminų nelaikė (atleistas)“.
Prie konkursinio balo dar gali būti pridedama papildomų balų už laimėtas olimpiadų, konkursų prizines vietas, savanorišką veiklą ir kt. Plačiau
Daugiau informacijos apie priėmimo reikalavimus studijas baigusiems ankstesniais metais.
Jei nori iš anksto pasimodeliuoti savo galimą konkursinį balą, pasinaudok Konkursinio balo skaičiuoklė
Norintiems pasikonsultuoti: |
Atsiliepimai
„Lietuvių filologijos ir reklamos studijas rinkausi todėl, kad nuo pat vaikystės mane lydėjo knygos, mėgdavau tarsi pabėgti nuo niūrios realybės į grožinės literatūros pasaulį, kuriame atradau išminties ir žodžio meno grožį. Jaučiau, kad noriu savo gyvenimą susieti su literatūra, ir VU Kauno fakultete siūlomos studijos atitiko mano lūkesčius. Lietuvių filologijos ir reklamos studentai mokosi specialybės dalykų ir per studijas ugdo savo kritinį mąstymą, kūrybingumą, kurio prireikia ne tik mene, bet ir kasdieniame gyvenime.
Bakalauro studijos – tai laikas, kuomet lydi smalsumas ir atradimo džiaugsmas, kuriuo galima pasidalyti su draugais ir dėstytojais, lydinčiais tuo mokslo ir meno šviesos keliu. Man asmeniškai šios studijos buvo ir dvasinė mokykla, kurioje pasaulį pamačiau daug platesniu žvilgsniu: viskas, ką iki tol žinojau, buvo paneigta, ir teko nerti į naujai atrastą gelmę.
Džiugu, kad Lietuvių filologijos ir reklamos studijos nėra tik plačiau atsivėręs ma(mąs)tymo horizontas, bet ir sėkmingai darbo rinkoje pritaikoma mokslo sritis. Šiuo metu dirbu Maironio lietuvių literatūros muziejaus padalinio – Salomėjos Nėries ir Bernardo Bučo namų-muziejaus vyr. rinkinių saugotoja. Savo darbe esu atsakinga ne tik už muziejinių vertybių apskaitą, saugumą, bet ir tenka rašyti straipsnius, paskaitas, temines ekskursijas, rengti muziejinių vertybių aprašus ir juos kelti į Lietuvos integralią muziejų informacinę sistemą (LIMIS), tad labai praverčia studijose įgyti sklandaus teksto rašymo įgūdžiai. Rekomenduoju lietuvių filologijos studijas smalsiems, kūrybingiems, mylintiems žodžio meną – tai labai įdomios, praturtinančios studijos, kurių metu įgyti įgūdžiai sėkmingai pritaikomi darbe ir kasdieniame gyvenime.
Viktorija Seredžiūtė, studijų programos absolventė, Salomėjos Nėries ir Bernardo Bučo namų-muziejaus vyr. rinkinių saugotoja
„Pasirinkau studijas VU KnF dėl unikalios studijų programos, tuo metu atitikusios mano polinkius. Visuomet mėgau knygas, rašymą, viešąją kalbą, gebėjau matyti tarp eilučių, tačiau vien tai buvo pernelyg maža mano asmenybei. Buvau ir esu ekstravertiška, aktyvi, žingeidi, mėgstanti planuoti ar net patiesti horizontus naujovėms, todėl filologiją studijose lydinti reklama atliepė komunikabilaus ir raštingo pardavimų profesionalo paveikslą. Esu dėkinga už universitete gautas specifines žinias, kurias kasdien pritaikau bendraudama su žiniasklaida, reprezentuodama bendrovę, formuodama rinkos poreikius, atliepdama naujoves ir kurdama deficitą."
Ieva Goštautaitė-Gedutė, studijų programos absolventė, AB „Baltic Shopping Centers”, valdančios prekybos ir laisvalaikio centrą „Mega“ ir kitus prekybos centrus Lietuvoje, direktorė
„Studijos praplėtė mano požiūrį į kalbą, supratau ir praktiškai įsitikinau, kaip svarbu rinkodaros specialistui gebėti sklandžiai rašyti vaizdinga, patrauklia, gyva kalba, unikaliai atspindinčia kiekvieno kliento lūkesčius ir žadinančia vartotojų smalsumą, traukiančia jų dėmesį.“
Samanta Urbonienė, studijų programos absolventė, UAB „Florinus“ rinkodaros vadybininkė
„Lietuvių filologijos ir reklamos“ studijų programa suteikia svarbių literatūros, kalbų, rinkodaros bei marketingo, viešųjų ryšių žinių, reikalingų komunikacijos, leidybos, žiniasklaidos sričių specialistams. Pasirinkę šią humanitarinių mokslų kryptį turėsite galimybę susipažinti su įvairiomis disciplinomis, o įgyti įgūdžiai padės nesunkiai rasti mėgstamą darbą.“
Paulina Taškutė, studijų programos alumnė, „Delfi“ naujienų portalo „Veidų“ rubrikos žurnalistė
„Studijuoti lietuvių filologiją ir reklamą buvo viena mano svajonių ir vienas geriausių sprendimų gyvenime. Jis atnešė iki šiol trunkančias draugystes su studijų draugais ir ryšius su nuostabiais dėstytojais. Svarbiausia, šios studijos davė man puikų pagrindą tolesnei karjerai, nes dar studijuodama įsidarbinau leidykloje ir dirbu joje iki šiol. Ketveri studijų metai suteikė man pasitikėjimo savimi ir buvo puikus šuolis – į be galo įdomų redaktoriaus darbą, į knygų pasaulį, į iki šiol trunkantį gyvenimo nuotykį.“
Jovita Lankienė, Leidyklos „Terra Publica“ redaktorė
„Ką gi reiškia mokytis, studijuoti? Stengtis suprasti reiškinių esmę. Jei greta jūsų kiti irgi stengiasi tą daryti – esmę perprasti daug smagiau: juk bendramokslių įžvalgos įdomiai papildo jūsų požiūrį.
Ką veikia dėstytojas? Ogi jis stengiasi perprasti, ką jūs suvokiate dabar ir suasmenina visą situaciją: pateikia faktus taip, kad reiškinio esmė taptų akivaizdi. Smagu kartu pažinti sudėtingų reiškinių esmę.“
Doc. dr. Robertas Kudirka, studijų programos dėstytojas
„Šiuolaikiniame pasaulyje, besisupančiame lengvai pasiekiamos informacijos lopšyje, gebėjimas valdyti žodį, išreikšti mintis ir jomis daryti įtaką visuomenei, tampa galimybes atveriančiu deriniu. Būtent ši studijų programa ir suteikia neribotas galimybes bei visapusišką pažinimą. Čia studijuodamas išmoksti būti aukso viduriu tarp to, kas amžina – teksto – ir jį įprasminančio kintamojo – žodžio.
Žmogui, siekiančiam meistriškai manevruoti kalba, norinčiam būti apsuptam literatūros, tačiau besidominčiam ir moderniomis medijų formomis, Lietuvių filologijos ir reklamos studijos yra atsakymas. VU dažnai išgirsi lotynišką frazę Hinc itur ad astra, reiškiantį Iš čia kylame į žvaigždes, tačiau studijuodama VU KnF supranti, kad čia ir yra ugdomos asmenybės, gebančios savo ryškumu prilygti žvaigždėms.“
Lijana Savickienė, studijų programos absolventė tęsia studijas magistrantūros programoje „Lietuvių literatūra ir kūrybinis rašymas"
Daugiau skaitykite: https://www.knf.vu.lt/aktualijos/2791-studente-lijana-savickiene-zavejimasis-kalba-ir-literatura-padejo-pasirinkti-studijas
„Manau, pažinimas per mokslą įstabus tuo, kad iš pradžių eini kieno nors pramintu taku, tada ateina laikas, kai reikia pasirinkti: sustoti ar tęsti kelionę – ieškoti savo vietos „po saule“. Vietos, kurioje būtų galima kūrybiškai, tikslingai, savitai disponuoti įgytomis žiniomis kuriant savo karjerą. Studijuodama jaučiu paskatą žengti priekin: mums atsiveria kalbotyros, literatūrologijos ir reklamos sričių toliai, kviečiantys atrasti, išmokti ir kurti.“
Eglė Navickaitė, studijų programos absolventė tęsia studijas magistrantūros Viešojo diskurso lingvistikos programoje
Mus rodo ir apie mus rašo
Geriausia Kauno fakulteto dėstytoja Skirmantė Biržietienė: žingeidūs studentai įpareigoja nuolat naujinti žinias ir kompetencijas
Prieiga: https://www.knf.vu.lt/aktualijos/3979-geriausia-kauno-fakulteto-destytoja-skirmante-birzietiene-zingeidus-studentai-ipareigoja-nuolat-naujinti-zinias-ir-kompetencijas
Geriausia VU KNF dėstytoja Eglė Gabrėnaitė: didžiulė sėkmė ir paskata savo kelyje sutikti tinkamų vedlių
Prieiga: https://www.knf.vu.lt/aktualijos/3590-geriausia-vu-knf-destytoja-egle-gabrenaite-didziule-sekme-ir-paskata-savo-kelyje-sutikti-tinkamu-vedliu
Įgūdžiai, būtini ateities specialistams. Pokalbis su Vilniaus universiteto Kauno fakulteto mokslininkais
Prieiga: http://mokslolietuva.lt/2024/08/igudziai-butini-ateities-specialistams/"
Dėstytojų veikla
Doc. dr. I. Mickienė, doc. dr. R. Baranauskienė: monografijos „Kalbininkas Albertas Ružė: gyvenimo morfologija ir sintaksė“ pristatymas
Prieiga: https://www.santarve.lt/vieksniuose-pristatyta-knyga-skirta-zymiam-kalbininkui-atminti/
Doc. dr. I. Mickienė, doc. dr. R. Baranauskienė: dalyvavimas Jungtinių Tautų organizacijos Baltijos skyriaus geografinių pavadinimų ekspertų grupės susitikime 2024 m. ir skaitytas pranešimas.
Prieiga: https://vlkk.lt/terminu-bankas?view=article&id=14293:23-iasis-ungegn-baltijos-skyriaus-susirinkimas-vilniuje&catid=28
Doc. dr. I. Mickienė, doc. dr. R. Baranauskienė: dalyvavimas LNK Vidurdienio žiniose ir teikta ekspertinė nuomonė apie pravardes
Prieiga: https://lnk.lt/vidurdienio-zinios/243324 (nuo 56:20)"