Kauno fakulteto Kalbų, literatūros ir vertimo studijų instituto mokslininkė dr. Aušra Kairaitytė parašė monografiją „Liaudiškasis pamaldumas: naratyvai apie šventuosius XX a. vidurio – XXI a. pradžios Lietuvos kultūroje“ (Vilniaus universiteto leidykla, 2021).
Monografijos pratarmėje autorė klausia, „ar šventieji, kuriais tradicinėje Lietuvos kultūroje buvo tiesiogiai ir besąlygiškai pasitikima, išlieka svarbūs dabartiniame pasaulyje, ar jie vis labiau pamirštami ir nebeatlieka išskirtinio vaidmens religiniame žmogaus gyvenime?“ Taigi knygoje „<...> tyrinėjama liaudiškojo pamaldumo šventiesiems raiška XX a. vidurio – XXI a. pradžios Lietuvos kultūroje. Analizuojami naratyvai, kuriuose pasakojama apie asmens ir bendruomenės religinį gyvenimą, šventiesiems pagerbti skirtą praktiką, šventųjų traktuotę, asmeninį santykį su svarbiais šventaisiais ir privačią, asmeninę religinę patirtį. Aptariamas šventųjų vietų lankymo, piligriminių kelionių tikslas, namuose įrengtų altorių funkcija, asmeninių maldų turinys ir intencija. Aiškinamasi, kokius šventuosius išskiria pats žmogus, kaip asmuo suvokia šventųjų atliekamas funkcijas ir kokia jiems priskiriama veikla išlieka aktuali šiandienos visuomenėje.“
Pratarmėje užsimenama, kad „monografija turėtų sudominti ne tik religijos etnologijos, lietuvių pasakojamosios tautosakos tyrėjus, bet ir įvairių sričių mokslininkus, kurie domisi liaudiškojo pamaldumo, religinio tapatumo tyrimais, taip pat – švietimo, kultūros darbuotojus, kuriems įdomus folkloras, etninė kultūra, liaudies religija. Tikimasi, kad monografija suteiks įdomių žinių ir galimybių naujai pažvelgti į liaudiškojo religingumo raiškos problemą etninės kultūros ir folkloro kūrinių tyrimo požiūriu.“ Tad visus, kuriuos sudomino fakulteto mokslininkės knyga, kviečiame ją užsisakyti Vilniaus universiteto internetiniame knygyne.