Kviečiame skaityti naujausią Vilniaus universiteto mokslo populiarinimo žurnalo „Spectrum“ numerį.
36-ajame žurnalo numeryje VU mokslininkai pasakoja apie pranašesnes, virusinėmis nanostruktūromis paremtas vakcinas, miškingumo didinimą Lietuvoje, Rusijos informacinį karą Lotynų Amerikoje, ukrainiečių tautos marinimą badu prieš šimtmetį ir dabar, vaikų vėžio gydymą, biologinius jutiklius, vertimo cenzūrą sovietmečiu, paauglių streso ir neuromarketingo tyrimus. Straipsniuose keliami klausimai, kaip nėščiosios mityba gali paveikti vaisiaus nervų sistemą, kuri karta tvariausiai perka drabužius, kokia socialinė politika bus Lietuvoje po 30 metų, kiek potencialių gyvenimo metų prarandame dėl psichikos sveikatos, ir daugelis kitų.
Žurnalo pagrindiniame straipsnyje aprašomi žmonių giminės kūno pokyčiai artimoje ir tolimesnėje ateityje. Manoma, kad dėl besikeičiančios žmogaus gyvenamosios aplinkos keisis ir žmogaus kūnas, plaukų spalva, ūgis ir svoris, adaptuosis vidaus ir išorės organai.
Anot Medicinos fakulteto mokslininko Andrejaus Suchomlinovo, dėl žmogaus organizme esančių recesyvinių bei dominuojančių genų ir intensyviai vykstančių globalizacijos procesų artimiausi žmogaus kūno pokyčiai bus matomi jau po 50–100 metų. Dėl to žydra akių spalva netolimoje ateityje bus retesnė. Evoliucijos metu mažėjo ir žmogaus žandikaulis, ir dantų skaičius, dėl to turėtų keistis ir veido proporcijos, tačiau šiems virsmams reikės jau kelių dešimčių tūstančių metų.
Mokslininko teigimu, ilgesnėje perspektyvoje dalis žmonių gali likti gyventi Žemėje, o dalis išsikelti į Marsą, todėl ilgainiui atsirastų tiek skirtumų tarp šių žmonių, kad jie tarpusavyje nebegalėtų kryžmintis. Tai reiškia, kad galėtų egzistuoti dvi skirtingos žmonių rūšys.
VU mokslo populiarinimo žurnalas „Spectrum“ jau kurį laiką skaitytojus stengiasi pamaloninti ne tik akiratį plečiančiais tekstais, bet ir spalvingomis jaunųjų Lietuvos talentų iliustracijomis. Penkias šio numerio temas papuošė talentingos iliustratorės Skaistės Mičiulytės-Bukienės darbai.
Kviečiame skaityti čia: https://www.vu.lt/naujienos/spectrum/kaip-atrodysime-ateityje-2022-ruduo