Po Nepriklausomybės paskelbimo Lietuvoje ėmė sparčiai kurtis verslai. Legendinis „laukinis kapitalizmas“ – perėjimas iš komandinės į rinkos ekonomiką – tapo galimybių metu visiems ambicingiems ir drąsiems. Šiandien, praėjus 30 metų, tik nedidelė dalis jų vykdo veiklą, tačiau kai kurioms bendrovėms iki šiol vadovauja tie patys žmonės. Vienas tokių – Stepas Telešius.
Vilniaus universiteto (VU) alumnas, vienas iš „ACME Grupės“ įkūrėjų, akcininkų ir valdybos narys, tvaraus verslo konsultacinės įmonės „Vesta Consulting“ valdybos pirmininkas. Kaip 1993 m. su studijų draugais steigdamas verslą mokėsi vakarietiškų veiklos principų, kad padėtų šaliai tapti labiau europietiška, ir kaip tai šiandien padeda kurti tvarumą versle, jis pasakos 19-ojoje prof. Vlado Gronsko tarptautinėje mokslinėje konferencijoje lapkričio 29 d.
Sėkmės receptas: pažinti save ir pripažinti silpnybes
„Išsilavinusi tauta – turtinga tauta. Tad svarbu mokytis visą gyvenimą. Universitete mes išmokstame sisteminti, analizuoti, kurti. Turint gerą pagrindą mokytis visą gyvenimą gali būti kur kas lengviau. Kadangi pats buvau aktyvus VU studentas, man didelė garbė ir malonumas prisidėti prie šio universiteto studentų ugdymo ir apskritai žinių ekonomikos Lietuvoje“, – sako S. Telešius. Dar studijų metais VU Kauno fakultete sumąstęs imtis verslo pašnekovas pastebi, kad ir tada, ir dabar, skaitmeniniame amžiuje, ilgalaikės vizijos nėra dažnas reiškinys – žmonės siekia išgyventi, trokšta praturtėti čia, dabar, be ypatingų pastangų, renkasi sprendimus be ilgalaikės perspektyvos. „ACME grupės“ ilgaamžiškumo receptu jis laiko begalinį žinių siekį ir gebėjimą priimti skirtingas nuomones.
„Komandoje mūsų skirtumai yra esmė. Skirtumai tarp verslo partnerių yra svarbūs, nes jie padeda priimti verslo sprendimus. Vieni yra atviresni pokyčiams, rizikoms, kiti – mažiau atviri, bet svarbiausia atleisti mažas klaidas, sutarti dėl bendrų lūkesčių, išlaikyti pagarbą, draugystę ir pasitikėti, tikėti, kad kiekvienas siekia įmonei tik gero. Manau, kai akcininkai yra komanda, tai be galo padeda verslui. Aš labai tikiu šiuo verslo modeliu“, – teigia vienas iš „ACME Grupės“ įkūrėjų, akcininkų S. Telešius. Pasak jo, keičiantis metams keičiasi žmonės, keičiasi ir grupės bendraįkūrėjų draugystė, tačiau vienijantys dalykai išlieka tie patys.
„Pavyzdžiui, mano stipriosios savybės yra atvirumas, kūrybiškumas, smalsumas, pasitikėjimas, noras pažinti naujus dalykus. Aš nuolat noriu kurti kažką naujo. Strategijos, nauji verslai, naujos industrijos, rinkos – mano temos visą gyvenimą. Kita vertus, mano silpnosios savybės yra nuoseklumas, darbas komandoje, kruopštumas – o šios savybės yra būtinos geram vadovui. Aš tai žinau, todėl jau 12 metų nevadovauju įmonėms, negaištu laiko dalykams, kurie man prastai sekasi, stengiuosi pasamdyti vadovus, kurie šių savybių turi, ir jiems puikiai sekasi vadovauti“, – aiškina S. Telešius. Verslininkas įsitikinęs, kad svarbu žinoti savo stipriąsias asmenines savybes ir jomis remiantis veikti versle.
Nuolatinės studijos leidžia jausti verslo pulsą
Nors pirmasis aukštojo mokslo diplomas įgytas VU Kauno fakultete prieš 30 metų, S. Telešius toliau nuolat siekia atnaujinti savo žinias vadovų kompetencijų (angl. executive education) studijose tokiose užsienio verslo mokyklose kaip Harvardo universitetas, Londono verslo mokykla, Kembridžo universitetas.
„Studijos man – tam tikra „mobilizacija“, gebėjimas susikoncentruoti, pažinti, išmokti, suprasti, o diplomas – viso to rezultatas. Asmeninių savybių ugdymui svarbu abu. Dar labai svarbu, kad tai suformuotų tam tikrą smalsumą, godumą naujoms žinioms, norą mokytis visa gyvenimą. Tai leidžia pajusti besikeičiančią verslo aplinką, neatsilikti nuo geriausių praktikų versle“, – sako S. Telešius. Anot jo, bendruomenė (angl. network) yra esminis veiksnys siekiant sėkmingos karjeros versle.
„Kaip matematikoje, detalios žinios su laiku išblėsta, tačiau išlieka mąstymas struktūromis, logika, gebėjimas spręsti kompleksines užduotis“, – sako S. Telešius ir priduria, kad ekonomikos pagrindai suformuoja tam tikrą mąstyseną, tačiau specifinės ekonomikos žinios sparčiai kinta kartu su besikeičiančiomis ekonominėmis sąlygomis – strategijos formavimo, verslo kultūros, darbuotojų įsitraukimo, rinkodaros, verslo procesų valdymo, jų skaitmenizavimo ir pan.
Koja kojon su sparčiai tobulėjančiomis technologijomis
„ACME Grupės“ verslai – technologijos, tad ypač svarbu užtikrinti asortimento atnaujinimą ir nuolat pirmauti pristatant Baltijos šalių rinkai naujausias technologijas“, – pasakoja S. Telešius apie tiesioginę pažangos įtaką verslo pulsui.
„Viena grupės įmonė „AVAD Baltic“ dirba tik pagal kontraktą su „Apple“. Dirbdami su „Apple“ mes tiesiog privalome spėti jų tempu ir užtikrinti inovatyvių „Apple“ produktų lyderystę“, – pasakoja jis.
„Kita įmonė „ACC Distribution“ yra vadinamasis broadliner’is ir bendrauja su keliais šimtais įvairių kompiuterių, elektronikos, buitinės įrangos tiekėjų. Esame patys išsikėlę strateginį tikslą – kasmet nauji produktai turi sudaryti ne mažiau nei 5 proc. apyvartos. Šį tikslą pasiekiame jau daug metų“, – džiaugiasi verslininkas pasiteisinusia strategija.
Dirbtinis intelektas – tik įrankis
Šiuo metu sparčiausiai vystosi dirbtinio intelekto (DI) technologiniai sprendimai ir kelia daugiausia diskusijų dėl ateities. S. Telešius neabejoja, kad tai turės įtakos pokyčiams versle ir sprendimų priėmimui. Jis pastebi, kad verslai jau bando samdyti specialistus, kurie padėtų diegti inovatyvius sprendimus įmonėse, tačiau pasigenda pačių vadovų gilinimosi į DI ir jo teikiamas galimybes.
„Esmė juk yra pateikti išsamią informaciją ir suformuluoti teisingą užduotį. Vadovai geriausiai supranta savo verslą. Jie ir turi būti tie žmonės, kurie bendrauja su DI. Dabar dažnai kuriamas departamentas, kur sėdi „specai“, bet jie nesupranta verslo taip gerai ir sukuria tik nedidelius procesinius pokyčius“, – stebisi verslininkas įsivyraujančiu požiūriu.
„Žinau įmonių, kuriose departamentų vadovų darbą jau atlieka DI. Įmonės vadovo darbas yra organizuoti ir pateikti DI visą informaciją, kuri jiems atrodo reikalinga. Dalies papildomos informacijos paprašo pats DI. Rinkos informaciją, produktų katalogus, kainas pateikia žmonės, o DI pasiūlo sprendimus tiek marketingo, tiek pardavimų strategijų ar naujų produktų receptų srityse“, – pasakoja jis ir pabrėžia, kad tokiu atveju yra būtinas asmeninis vadovo darbas su įmonės DI, taip pat asmeninis tobulėjimas šioje srityje.
Lietuviško verslo tvarumui skiriama per mažai dėmesio
Analogišką požiūrį S. Telešius pastebi ir tvarumo srityje. Užuot pakeitusios įmonės filosofiją ir įdiegusios tvarumo principus, įmonės siekia šį kompleksinį klausimą spręsti įkurdamos tvarumo vadovo poziciją ar profesionalų departamentą.
„Panašiai kaip ir su DI – samdomas tvarumo specialistas ar keli, o vadovų komanda nelabai net žino, ką tie specialistai veikia. Paruošiama ataskaita, kažkas net ją perskaito, ir darbas tarsi padarytas, bet jokio pokyčio organizacijos viduje neįvyksta“, – apgailestauja jis dėl abejingo požiūrio į verslui tokį reikšmingą įrankį.
S. Telešius įsitikinęs, kad tvarumas įmonėje prasideda nuo visų įmonės darbuotojų suvokimo, kas tai yra, kas yra ESG (angl. environmental, social, and governance – tai trumpinys, reiškiantis investavimo principą, pagal kurį pirmenybė teikiama aplinkosaugos, socialiniams ir įmonių valdymo klausimams), kokią įtaką ir kokiose srityse konkreti įmonė daro, koks yra tas reikšmingas poveikis, į kurį verta koncentruotis, ką norime ir galime pakeisti. Tik tuomet keliami aplinkosauginiai, socialiniai ir valdymo tikslai, planuojamas jų įgyvendinimas.
„Visą šį „nusistatymo“ procesą turi pereiti visi vadovai ir gerai suprasti visi darbuotojai, tuomet įmonėje galima aiški tvarumo strategija, kuri, kaip ir verslo strategija, yra žinoma ir suprantama visai organizacijai. Tik tuomet prasideda pokyčiai“, – įsitikinęs tvaraus verslo šalininkas. Jis mano, kad praleidžiant šiuos žingsnius net ir gražiausiai surašyti tikslai nepadės įmonei prisidėti prie geresnės ateities.
„ACME Grupė“ – jau 30 metų skaičiuojanti lietuviško kapitalo bendrovių grupė, kuri vienija daugiau nei 30 bendrovių, veikiančių Baltijos šalyse. Grupė vienija tokias bendroves kaip „ACC Distribution“, „AVAD Baltic“, „ACME Solar Group“, „Servisa ICT“, „ACME Film“, „ACME Valda“, „ACME NT“ ir kt. Tarp 800 mln. eurų apyvartą pernai pasiekusios bendrovių grupės plėtojamų verslo sričių – didmeninė elektronikos įrenginių prekyba, tvarios energetikos, nekilnojamojo turto projektų plėtojimas, filmų kūrimas bei platinimas ir kt. Bendrovių grupėje sukurta per 400 darbo vietų.