ukraina padekos 2024 VU KnFVilniaus universiteto Kauno fakulteto dekanas doc. dr. Giedrius Romeika, kadenciją baigęs dekanas doc. dr. Kęstutis Driaunys ir profesorė dr. Virginija Jurėnienė buvo apdovanoti Ukrainos švietimo ir mokslo ministro ir Nacionalinio maisto technologijų universiteto rektoriaus padėkomis už aktyvų bendradarbiavimą studijų ir mokslo veiklose minint Nacionalinio maisto technologijų universiteto 140-ąsias steigimo metines. Padėkas įteikė universiteto profesorė Svitlana Gutkevych.

Nacionalinio maisto technologijų universiteto Tarptautinės ekonomikos skyriaus vedėja prof. dr. Svitlana Gutkevych fakultete lankosi jau ne pirmą kartą. Bendradarbiavimą su Ukrainos akademine bendruomene dar prieš 12 m. inicijavo Kauno fakulteto Socialinių mokslų ir taikomosios informatikos instituto profesorė Virginija Jurėnienė.

„Per pastaruosius kelis metus mūsų bendradarbiavimas patyrė ne vieną iššūkį, sukeltą vykstančio karo. Juos įveikiame dėl abipusės pagarbos, pasitikėjimo ir pagalbos vieni kitiems. Kartu stiprėjame, kartu augame ir taip kartu keliausime iki pergalės bei daug toliau, nes turime bendrų svajonių, idėjų, planų ilgiems metams ateityje“, – sako VU KnF dekanas doc. dr. Giedrius Romeika.

Bendri darbai kalba patys už save

Bendradarbiavimas prasidėjo 2011 m., kai buvo laimėtas ES 7BP projektas „Pro-ecological restructuring for job“ („Proekologinis darbo vietos restruktūrizavimas“ (PRORES), Projekto sutartis Nr. PIRSESGA-2010-269251). Projekto dalyviai: Lenkijos (Ščecino universitetas), Lietuvos (Vilniaus universitetas Kauno humanitarinis fakultetas) ir Ukrainos (Ukrainos mokslų akademijos Pasaulio ekonomikos ir tarptautinių ryšių institutas bei Nacionalinis maisto technologijų universitetas) aukštosios mokyklos. Pagrindinis projekto koordinatorius – Lenkijos Ščecino universitetas, o vadovas – Ekonomikos ir vadybos fakulteto Mikroekonomikos katedros vedėjas habil. dr. Tomasz Bernat. Lietuvoje projekto veiklą koordinavo VU KHF mokslininkė prof. dr. Virginija Jurėniene. Vykdant projektą buvo surengtos 2 tarptautinės konferencijos, parengtos ir išleistos 3 monografijos. Projektas buvo sėkmingai įgyvendintas, o prasidėjęs bendradarbiavimas tęsiasi ir dabar.

„Viena iš šio projekto sėkmių buvo bendros studijų programos „Verslo informacijos sistemos“ parengimas kartu su Ukrainos Nacionaliniu maisto technologijų universitetu. 2016 m. pirmieji diplomus Kauno fakultete įgijo septyni šio universiteto magistrai. Jiems buvo įteikti abiejų universitetų diplomai. Vėliau studijas šioje programoje fakultete baigė dar šeši ukrainiečiai. Deja, dėl COVID pandemijos programos vykdymas buvo nutrauktas“, – pasakoja doc. dr. Kęstutis Driaunys.

Vėliau buvo parengtos dar trys „Horizont“ ir dvi Lietuvos-Ukrainos dvišalio bendradarbiavimo mokslo ir technologijų srityje programos projektų paraiškos, išleisti du mokomieji vadovėliai. Abiejų institucijų mokslininkai toliau noriai dalyvauja jų organizuojamuose moksliniuose renginiuose.

Ryšiai nenutrūksta

Pažymėtina, kad prasidėjęs mokslinis bendradarbiavimas peraugo ir į studentų mainus. 2013–2020 kiekvienais metais pavasario semestre 1–2 savaitėms į Kauno fakultetą studentai iš NUFT Socialinių mokslų instituto vadybos ir Ekonomikos fakulteto atvykdavo dalyvauti paskaitose, projektuose. Pastarasis reikšmingas šios srities projektas – LMT studentų vasaros moksliniai tyrimai. 2023 m. net dvi studentės iš NUFT laimėjo šios srities projektus ir sėkmingai stažavosi Kauno fakultete.

„Ukrainiečiai visų pirma labai svetingi ir draugiški žmonės, iš kurių visur jaučiau dėmesį, rūpestį ir saugumą. Taip pat įsiminė jų atsakingumas ir iniciatyvumas. Tuo metu man kartais atrodė, kad nėra prasminga skirti tiek laiko ir dėmesio susitikimams. Tačiau dabar tai ypač vertinu, juk tada buvo padėti bičiulystės ir supratimo pamatai“, – pasakoja V. Jurėnienė apie savo pirmąjį viziją į Kijevą.

Prof. dr. V. Jurėnienė ir doktorantė Ugnė Pavlovaitė nuo 2020 metų nemokamai skaito paskaitų ciklus NUFT.

Prof. dr. Svetlana Gutkevič ir dr. Pavlo Sydorenko 2023 m. dirbo Kauno fakultete, parengė ir išleido monografiją „Education. Tourism: A Conceptual Approach“.

Šiuo metu fakultete studijuoja 61 ukrainietis, rugsėjį, kaip tapo įprasta, tikimąsi sulaukti pirmakursių iš Ukrainos.

Primename, kad VU kviečia prisidėti prie paramos Ukrainai. Kaip galite prisidėti, skaitykite čia: Vilniaus universiteto parama Ukrainai.